Kawa na zimę – pyszne napoje kawowe do łatwego przygotowania w domu

Kawa na zimę? Oczywiście tak!

Zima to czas, gdy lubimy schować się pod kocem w domowym zaciszu. Niskie temperatury i szybko zapadający zmrok nie sprzyjają aktywności: powodują ospałość, a u wielu osób także obniżenie nastroju. Gdy czujemy, że siły witalne nas opuszczają, warto sięgnąć po filiżankę kawy. Dowiedziono, że dokładnie taka ilość tego napoju wystarczy, by skutecznie zwalczyć senność1. Kawa w zimowe dni przyda nam się także jako dodatkowe nawodnienie2. Pamiętajmy, że po zaparzeniu składa się głównie z wody, a woda jest nam potrzebna zarówno w upały, jak i w środku zimy. Ponadto kawa to napój wspierający zdrowie, gdy jest pita w umiarkowanej ilości 3 do 5 filiżanek dziennie3,4.

Kawa – zimowy comfort food

Kawa pita zimą potrafi też poprawić nastrój, zwłaszcza gdy sięgamy po nią regularnie na przestrzeni całego dnia5. Wszystko dzięki polifenolom, a także kilkudziesięciu aromatom ukrytych w jej ziarnach. Kawa wpływa na zmysły, odpręża, relaksuje6, bywa też, że wspiera w okresach spadku nastroju, co pokazały badania prowadzone w Europie podczas 1 fali pandemii koronawirusa. Ankietowani z różnych krajów potwierdzili, że dzięki przerwom na kawę łatwiej znieśli lockdown: byli bardziej zmotywowani, a filiżanka kawy pozwalała im na chwilę tylko dla siebie7. W tym kontekście kawę zaliczyć można do comfort food. W tłumaczeniu na polski oznacza to „jedzenie pocieszające”, a więc takie, które przywołuje miłe wspomnienia, kojarzy się z przyjemnością i po prostu poprawia humor8.

Z pewnością nasze zimowe kawy poprawią nastrój każdemu! Poniżej prezentujemy 3 proste przepisy i polecamy do korzystania z nich w zimowe popołudnia. Przypominamy jednak, że choć czarna kawa to napój niemal pozbawiony kalorii, to każdy dodatek (cukier, mleko, czekolada, owoce) zwiększa jej wartość energetyczną. Dlatego nasze przepisy warto potraktować jako deser i delektować się nimi okazjonalnie.

Przepisy na zimowe desery kawowe

  • Kawa z pomarańczą, czekoladą i korzenną nutą

SKŁADNIKI

1 szklanka ulubionej kawy – świeżo zaparzonej
3 plastry pomarańczy
1 goździk
1 łyżeczka cukru
szczypta cynamonu
2 kostki czekolady

WYKONANIE

Kawę przelej do małego garnuszka. Dołóż do niej pomarańcze, cynamon i goździk, a następnie gotuj całość razem przez 5 minut na małym ogniu pod przykryciem. Wyłącz ogień, wyjmij goździk, kawę przelej do kubka. Podawaj z czekoladą na wierzchu: startą lub pokrojoną w kawałki.

  • Kawa daktylowo-orzechowa

SKŁADNIKI

50 ml espresso – świeżo zaparzonego
200 ml mleka
Garść suszonych daktyli
2 łyżki masła orzechowego
Kilka ulubionych orzechów

WYKONANIE

Na 15 minut przed wykonaniem kawy zalej daktyle wrzątkiem, by zmiękły. Po kwadransie odcedź je, pozostawiając odrobinę wody (ok. 2 łyżek), dodaj masło orzechowe i zmiksuj całość na jednolitą masę. Przełóż masę daktylowo-orzechową do szklanki, zalej gorącą kawą, podgrzanym mlekiem i wymieszaj. Podawaj posypaną posiekanymi orzechami.

  • Rozgrzewająca kawa z chilli

SKŁADNIKI

¾ szklanki kawy – świeżo zaparzonej
¼ szklanki ciepłego mleka
¼ łyżeczki przyprawy chilli w proszku
2-3 kostki gorzkiej czekolady

WYKONANIE

Kawę wlej do garnuszka, dodaj chilli i gotuj 2-3 min na małym ogniu. Następnie przelej ją do szklanki lub kubka i delikatnie dolej ciepłe mleko (najlepiej spienione). Podawaj posypaną startą czekoladą.  

Smacznego!

 

1 EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA) (2011) Scientific Opinion on the substantiation of health claims related to caffeine and increased fat oxidation leading to a reduction in body fat mass (ID 735, 1484), increased energy expenditure leading to a reduction in body weight (ID 1487), increased alertness (ID 736, 1101, 1187, 1485, 1491, 2063, 2103) and increased attention (ID 736, 1485, 1491, 2375) pursuant to Article 13(1) of Regulation (EC) No 1924/20061. EFSA Journal, 9(4):2054.
2 Food Standards Agency, Public Health England, McCance and Widdowson’s The Composition of Foods, 7th edn., Cambridge, Royal Society of Chemistry, 2014.
3 Townsend N. et al. (2016) Cardiovascular disease in Europe: epidemiological update 2016. Eur Heart J, published online ahead of print.
4 Barczak A. Rola kawy w zapobieganiu otępieniu. Aktualn Neurol 2019, 19 (2), p. 97–102
5 Nehlig A. (2010) Is Caffeine a Cognitive Enhancer? J Alzheimers Dis, 20(S1):85-94.
6 Tim Jacob, Cardiff University, ‘A tutorial on the sense of smell’, http://www.cardiff.ac.uk/biosi/staffinfo/jacob/teaching/sensory/olfact1.html
7 Badanie dorosłych Europejczyków przeprowadzone przez firmę Censuswide na zlecenie Institute for Scientific Information on Coffee (marzec 2021 r.).
8 Wikipedia, Comfort food, https://pl.wikipedia.org/wiki/Comfort_food [dostęp 9.12.2021 r.].